Раціон харчування дітей шкільного віку
Питання про правильне раціоні харчування дітей хвилює всіх батьків без винятку. І це цілком зрозуміло - адже саме від того, що і як їдять наші діти, залежить стан їхнього здоров'я і настрій.
У кожному віці діти мають різні потреби, тому при складанні раціону вкрай важливо враховувати, для якої вікової категорії він призначений.
У різних друкованих виданнях багато публікацій раціонів харчування, але в більшості випадків інформація викладена мовою, зрозумілою тільки лікарям - дієтологів.У даній статті описаний приблизний раціон харчування дітей шкільного віку. Саме для дітей шкільного віку найбільш складно підібрати правильний раціон харчування.
У різних друкованих виданнях багато публікацій раціонів харчування, але в більшості випадків інформація викладена мовою, зрозумілою тільки лікарям - дієтологів.У даній статті описаний приблизний раціон харчування дітей шкільного віку. Саме для дітей шкільного віку найбільш складно підібрати правильний раціон харчування.
Половину дня дитина проводить поза домом, крім того, у дитини з'являються перші кишенькові гроші, які, найчастіше, бувають витрачені на відверто шкідливі продукти харчування.
Найголовніше завдання батьків - скласти такий раціон харчування, щоб дитина отримував всі необхідні поживні речовини, так необхідні для нього в цей період. Основна складність полягає в тому, що дітей шкільного віку не так просто примусити їсти те, що дійсно корисно, а не просто смачно.
Враховуючи те, що час як мінімум одного прийому їжі дитина проводить поза домом. Дуже важливо звернути увагу, організовано Чи в навчальному закладі гаряче харчування дітей.Батькам необхідно також ознайомиться з пропонованим меню.
Дитина повинна вживати їжу строго за попередньо складеним графіком. Це дозволить уникнути таких ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту, як коліти та гастрити.
Перед сном допустимо випити близько склянки молока або ж кефіру, для дітей 7 - 10 років необхідний другий сніданок, приблизно через 2 години після основного.
Складаючи правильний раціон харчування, необхідно враховувати ряд особливостей дитячого організму і його потреб.
Перше, що необхідно враховувати, це потреба дитини в калоріях.
Дітям 7 - 11 років в день необхідно приблизно 2300 ккал,
11 - 14 років - 2500 ккал.
Потреба підлітків 14 - 18 років зростає до 3000 ккал.
У тому випадку, якщо дитина відвідує спортивні секції, необхідно збільшити калорійність їжі приблизно на 300 ккал.
Найбільш корисний для зростаючого організму молочний і рибний білок, які найбільш повноцінно засвоюються у дитини. На другому за поживної цінності місці знаходиться тваринний білок.
Ну а третю сходинку лідерства займає білок рослинного походження.
Однак батьки повинні знати про те, що тваринний білок дає дуже значне навантаження на всі органи травлення. Саме тому не можна зловживати ним.
Не варто давати більше 150 грам м'яса на день дітям молодше 14 років, і більше 300 грам підліткам від 14 до 18 років.
У раціоні школяра обов'язково повинні бути присутні такі продукти, як молоко, сир, яйця, сир, риба і м'ясо. Для живлення дитини краще вибирати нежирні сорти м'яса яловичини, свинини, птиці.
Не рекомендується давати дитині баранину.
Однак жири обов'язково повинні бути присутніми в раціоні будь-якої дитини. Найбільш корисні жири містяться в рослинному і вершковому маслі, молочних вершках і сметані.
Для того щоб не зменшувався енергетичний запас організму, в їжі дитини має бути достатня кількість вуглеводів. Найбільш корисні складні вуглеводи, які містяться в таких продуктах, як хліб, різні крупи, сухофрукти і мед.
Оптимальна кількість вуглеводів на добу - приблизно 300 - 400 грам.
Також необхідно включити в меню школяра продукти, багаті різними вітамінами.
Вітаміном А багаті зелена цибуля, червоний перець, щавель, свіжа морква, плоди обліпихи і шипшини.Справжнє джерело вітамінів С є такі продукти, як свіжий кріп і петрушка, червона і чорна смородина, а також лимони та апельсини. Однак не варто зловживати цитрусовими, щоб уникнути прояву алергічних реакцій.Включивши в меню перепелині яйця, гречану крупу і печінку, ви забезпечите організм дитини не тільки вітаміном Е, а й необхідною кількістю заліза, що допоможе запобігти розвитку анемії.При приготуванні їжі пам'ятайте про те, що не всі страви, які готуються для дорослої людини, будуть безпечними для дитини. Всі сирі продукти, особливо м'ясо, повинні піддаватися ретельній тепловій обробці.Неприпустимо вживання в їжу погано прожареного м'яса, суші та інших подібних продуктів. Не купуйте для харчування дитини молочні та кисломолочні продукти з рук, поза встановленими місцях торгівлі.Не дозволяйте дітям вживати в їжу сирі яйця.
Намагайтеся максимально обмежити вживання в їжу продуктів з різними консервантами, смаковими стабілізаторами і барвниками. В якості альтернативи газованим напоям запропонуйте дитині свіжовичавлений сік, а картоплю фрі замініть на звичайний смажену картоплю.Зрозуміло, неможливо повністю виключити вживання дитиною не рекомендованих продуктів, але їх кількість необхідно звести до можливого мінімуму.
Поради по правильному харчуванню для школярів
У шкільному віці особливо важливо, щоб харчування було корисним і здоровим. Організму школяра регулярно потрібно кількість жирів, білків і вітамінів, яке необхідно для здорового росту і правильного розвитку.Дитині чи підлітку також важливо, щоб ті продукти, які він їсть, були не просто корисними, а й смачними.
Грамотні поради з правильного харчування для школярів можна прочитати у відповідній літературі, але в основному вони складаються з наступних рекомендацій:
- головним чином, дитина не повинна відчувати брак в йоді і кальції. Дефіцит кальцію означатиме дефіцит росту, кальцій є також найважливішим речовиною, завдяки якому відбувається зростання і зміцнення кісткової системи.Багато кальцію міститься в молочних продуктах, сирі, сирі. Можна з собою дитині давати пакетоване молоко, краще, якщо дитяче, там вміст кальцію трохи збільшено.Корисний також йогурт або інші йогуртні продукти, але не можна їх носити в шкільній сумці весь день, їх треба з'їдати якомога скоріше, після першої пари уроків.
Бутерброди або сендвічі можна готувати найрізноманітніші, головне, щоб вони були поживними та смачними. Добре, якщо це буде спеціальний хліб з висівками, або чорний, але не здобна булка.Для начинки використовуйте нежирну шинку, сир (дуже добре поєднуються разом), покупні або саморобні паштети, шматочки філе. Можна використовувати і рибне філе, і м'ясне, прикрасити бутерброд зеленню, петрушкою або кропом.До речі, сендвіч з горіховим маслом складе прекрасний десерт для дитини. Дотримуючись порад по правильному харчуванню для школярів, пам'ятайте, що основний час дитина проводить у школі, і він повинен регулярно отримувати весь необхідний набір корисних речовин для організму, вітамінів і мікроелементів.
Діти дуже рухливі, люблять бігати, галасувати, і енергії їм потрібно дуже багато. А основне джерело енергії - це здорове харчування.Дітям подобається перекушувати шоколадками, солодкими булочками, з різними газованими напоями типу спрайту або кока-коли. Звичайно, ні така їжа, ні напої користі організму не приносять.Дітей тягне на такі солодкі перекушування, тому що так можна заглушити відчуття голоду (і, звичайно, через любов до солодкого). Але це неправильно, і треба по можливості намагатися пояснити дитині, що яблуко куди корисніше сникерса. Також, яблуко, груша або банан відмінно доповнять сніданок (або обід) для школяра. Овочі та фрукти взагалі необхідні
Якщо дитина ну дуже любить шоколадки, звичайно, не слід зовсім йому в них відмовляти, тим більше що в певних кількостях шоколад навіть корисний. Відомі фірми зараз випускають спеціальний дитячий шоколад, він краще, ніж шоколад для дорослих.Продукти, які ви даєте дитині, повинні містити якомога менше барвників, консервантів та інших ненатуральних додавань і домішок.
Також, в школу з собою дитині можна дати злакова печиво, це також буде допомогою у забезпеченні організму необхідними вуглеводами.
Рекомендації по правильному харчуванню для дітей також даються і щодо рідини, яку слід вживати. Це може бути чай (неміцний), какао з молоком на сніданок, молоко, кефір, соки (натуральні або пакетовані), очищена мінеральна вода.
Надмірного вживання газованих напоїв необхідно уникати. Взагалі, харчування школяра в першу чергу залежить від його віку. Для першокласника сніданок восьмикласника, звичайно, буде недоречний, і навпаки.
Враховуйте індивідуальні особливості й смаки дитини, щоб він з охотою їв сніданок, принесений з дому, і по можливості менше їв цукерки та шкідливі чіпси, куплені їм в магазині або шкільному буфеті.
Якщо харчування в школі платне, давайте з собою гроші на сніданок або обід, або оплатіть самі харчування заздалегідь. Пам'ятайте, що харчування для школярів - це єдине джерело для росту і розвитку, і завдання батьків нічого не упустити в цьому важливому питанні.Йдучи в школу потрібно, щоб дитина встигла поснідати вдома, з'їв кашу (вівсяну, манну, гречану), або омлет, або, якщо зовсім спізнюється, то хоча б кукурудзяні пластівці з молоком. Правильний сніданок - це заряд бадьорості на весь день.
Немає коментарів:
Дописати коментар